59100,Türkiye
0 282 293 35 70
hello@nklroboteam.com

Tasarım ve Beceri Atölyeleri


Tasarım beceri atölyelerinin ne olduğu ve içinde ne yapıldığı konusunda bir kafa karışıklığı var. Atölye çalışmaları daha çok “STEM Çalışmaları” ya da “Maker Çalışmaları” şeklinde algılanıyor. Tabii ki atölyelerde, STEM faaliyetleri de robotik kodlama çalışmaları da yapılıyor ancak tasarım beceri atölyeleri bunlardan ibaret değildir.

Atölyelerde her çocuğun kendi ilgisine göre bir projesi olabilir. Yani youtuber olmak isteyene de, dizi senaryosu yazmak isteyene de, dizi oyuncusu olmak isteyene de, e-spor çalışmaları yapmak isteyene de, yemek pişirmeyi sevene de, şiir yazmak isteyene de futbol yorumcusu olmak isteyene de hitap edebilmeli. Yapılacak faaliyetler müfredatla ilişkilendirilebilir ama müfredatla sınırlandırılmamalıdır.

Bu sebeple tasarım ve beceri atölyeleri herhangi bir spesifik faaliyetin yapıldığı bir yer olarak değil “öğrencilere kendilerini yaratıcı olarak ifade edebilecekleri fırsatların ve araçların sunulduğu öğrenme ortamları” olarak görülmelidir. Çocuklar nelere ilgileri varsa o alanda kendilerini rahatça ifade edebilsinler ki yaratılışlarındaki yeteneklerin farkına varsınlar ve bunları geliştirsinler. Benzer ilgileri olan akranlarına ulaşabilir ve birbirlerinden öğrenebilirler.